Przede wszystkim nie utrudniać
Przede wszystkim nie utrudniać
BEATA ROGALSKA
Kodeks spółek handlowych i tak zmierza do wyeliminowania spółek cywilnych z obrotu gospodarczego, niepotrzebne są więc radykalne zmiany w prawie podatkowym.
Przez wiele lat spółka cywilna była szczególnym zjawiskiem ekonomicznym, a na jej podmiotowość miały wpływ nie zawsze jasne normy prawne. O braku przejrzystości tych norm świadczyły np. kontrowersje na temat zdolności sądowej spółki cywilnej w świetle przepisów o postępowaniu w sprawach gospodarczych. Przedstawiany był m.in. pogląd, że zdolność sądowa w rozumieniu kodeksu postępowania cywilnego przysługiwała jedynie tym spółkom cywilnym, które wykazywały wysoki poziom organizacji i działały w formie przedsiębiorstwa. Ze względu na rozbieżności w interpretacji przepisów procedury cywilnej duże znaczenie miało orzecznictwo. Sąd Najwyższy w uchwale z 26 stycznia 1996 r. (III CZP 111/95) stwierdził, że spółka cywilna posiada zdolność sądową w postępowaniu przed sądem gospodarczym w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, co nie oznacza, że wykazuje zdolność prawną w zakresie tej działalności, a więc nie można jej uznać za samodzielny byt prawny.
Orzecznictwo niejednokrotnie wypełniało braki w regulacjach ustawowych, a duży wpływ na jego kierunek miały nie tyle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta