W akcyjnej: obniżenie kapitału
W akcyjnej: obniżenie kapitału
Poprzednie odcinki tego cyklu
Obniżenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej może nastąpić przez: zmniejszenie wartości nominalnej akcji, połączenie akcji (zdarza się rzadziej) - lub umorzenie, co jest zdecydowanie najpopularniejsze. Można powiedzieć nawet, że obniżenie kapitału bywa często zwykłym następstwem umorzenia akcji, gdyż to właśnie umorzenie akcji, a nie obniżenie kapitału jest celem podejmowanych działań. To ostatnie pozostaje więc w ścisłym związku z całą bogatą problematyką umorzenia akcji, której regulacja w kodeksie spółek handlowych została znacznie rozbudowana.
Obniżenie kapitału zakładowego z reguły następuje w wyniku uchwały zgromadzenia akcjonariuszy, jednak w niektórych wariantach umorzenia akcji jest następstwem uchwały zarządu. Będzie tak wówczas, gdy umorzenie jest wynikiem zdarzenia przewidzianego w statucie, a także gdy akcje własne nabyte przez spółkę nie zostały rozdysponowane zgodnie z celem, dla którego zostały nabyte, w ustalonych terminach. W takich wypadkach uchwała zarządu powzięta w formie aktu notarialnego zastępuję uchwałę walnego zgromadzenia akcjonariuszy.
Ogłoszenie o zwołaniu walnego zgromadzenia w celu obniżenia kapitału zakładowego oraz sama uchwała zgromadzenia w tej sprawie powinny określać cel, kwotę oraz sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta