Nowe przepisy - nowe problemy
Nowe przepisy - nowe problemy
WIKTOR E. ŁYSZCZAK
Sprawy zawisłe w sądzie dotyczące roszczenia o przydział lokalu na statusie własnościowym (ograniczonym prawie rzeczowym) rodzą istotne problemy prawne wynikające z nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Art. 37 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2001 r. nr 4, poz. 27; dalej: ustawa) wprowadza zakaz ustanawiania spółdzielczych własnościowych praw do lokali mieszkalnych, spółdzielczych praw do lokali użytkowych, w tym garaży, i praw do miejsc postojowych w wielostanowiskowych lokalach garażowych po wejściu w życie tej ustawy, a więc począwszy od 24 kwietnia 2001 r.
Sens przepisu jest jasny. Chodzi o przerwanie możliwości, jakie istniały pod rządami prawa spółdzielczego z 16 września 1982 r., a w szczególności art. 219, który przewidywał przekształcenie (na żądanie członka spółdzielni) lokatorskiego prawa do lokalu we własnościowe. Gdyby nie było art. 37 ustawy, członek spółdzielni, któremu przysługuje lokatorskie prawo do lokalu, mógłby po 24 kwietnia uzyskać ograniczone prawo rzeczowe, jakim jest - zgodnie z art. 244 kodeksu cywilnego - prawo do lokalu mieszkalnego, lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.
Tymczasem cel...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta