Postanowienie Sądu Najwyższego - Izby Karnej z dnia 27 marca 2001 r.
Postanowienie z dnia 27 marca 2001 r. (sygn. akt I KZP 5/2001)
Sąd Najwyższy Izba Karna w Warszawie na posiedzeniu w składzie: (...) w sprawie J. K., po rozpoznaniu, przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k., przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, postanowieniem z dnia 24 stycznia 2001 r. zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:
Czy podmiotem odpowiedzialności łapownictwa biernego może być ordynator oddziału przyjmujący korzyść majątkową w związku z decyzjami dotyczącymi przebiegu leczenia, czy też tylko i wyłącznie w związku z wykonywaniem czynności administracyjnych w zakładzie publicznej służby zdrowia (szpitala)?
Sąd Najwyższy postanowił 1. Rozpoznanie sprawy odroczyć. 2. Na podstawie art. 441 § 2 k. p. k. przekazać rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego powiększonemu składowi Sądu Najwyższego z uwagi na rozbieżność.
U Z A S A D N I E N I E
Po rządami kodeksu karnego z 1969 r. w orzecznictwie jednolicie przyjmowano, że ordynator szpitala może być podmiotem przestępstwa łapownictwa biernego (art. 239 d. k. k. ) albowiem jako "osoba zajmująca kierownicze stanowisko .. w innej państwowej jednostce organizacyjnej" jest funkcjonariuszem publicznym zgodnie z art. 120 § 11 d. k. k. (por. Henryk Pracki: Odpowiedzialność karna lekarza za przyjęcie korzyści, Problemy Praworządności 1985,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta