Wyzwanie bezrobocia
Wyzwanie bezrobocia
JAROSŁAW GOWIN
W toczącej się od 1989 roku dyskusji na temat bezrobocia, ożywionej ostatnio na skutek dramatycznego wzrostu liczby osób pozbawionych pracy, brakowało jednego ważnego głosu - głosu Kościoła. Wzmianki o bezrobociu pojawiały się co prawda w wielu wypowiedziach Episkopatu poświęconych sprawom społecznym, nie doczekało się ono jednak głębszej analizy ze strony biskupów.
Wkrótce ta luka ma zostać usunięta - na maj zapowiedziano wydanie dokumentu Episkopatu prezentującego stanowisko Kościoła wobec bezrobocia. Czy dokument ten jednak pomoże nam wszystkim zrozumieć, jak walczyć z bezrobociem, czy też przyczyni się do pogłębienia zamętu?
Między abstrakcją a utopią
Źle by się stało, gdyby stanowisko Kościoła w sprawie tak ważnej dla milionów Polaków sprowadzało się do przypomnienia generalnych zasad katolickiej nauki społecznej, bez próby "przełożenia" ich na realia współczesnej Polski.
Jeszcze gorzej byłoby, gdyby w liście Episkopatu do głosu doszła tendencja upatrująca źródła wszelkich problemów społeczno-gospodarczych w "dyktacie bezdusznych praw wolnego rynku". Postawa taka pokutuje jeszcze wśród części polskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta