Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bardzo święte Bardo

13 kwietnia 2001 | Moje Podróże | AO
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Dolny Śląsk Przez wieki miasto rozkwitało, teraz czeka na ponowne odkrycie

Bardzo święte Bardo

Na górującej nad miasteczkiem Górze Bardzkiej, zwanej Kalwarią, wedle tradycji objawiła się w XV wieku Matka Boża Płacząca. Na pamiątkę tego wydarzenia wybudowano tu Kaplicę Górską.

ANNA OLEJ

Tekst i zdjęcia

Z każdego miejsca widać jakiś krzyż: kościoła, kaplicy lub klasztoru. Po latach burzliwej historii dzisiejsze Bardo stało się sennym miasteczkiem, do którego z rzadka przybywają turyści. Kto jednak tu dotrze, powraca oczarowany spokojem i atmosferą.

Bardo to nieco dziwna nazwa dla miasta. Czyżby pochodziła od barda, który piękniej od innych śpiewał pieśni? Czy może od nazwiska znamienitego magnata, teraz już zupełnie zapomnianego? Wedle przewodników dawniej słowo to oznaczało "wzgórze, warownię na wzgórzu, straż, wartę" i stąd należy wywodzić nazwę miasta.

Wędrówki cudownej figurki

Historia Barda przypomina nieco brechtowski "Wzrost i upadek miasta Mahagonny". Przez wieki miasto rozkwitało dzięki pobożności, gdy zaś jej zabrakło, zaczęło się powolne zamieranie. Opowieść o Bardzie należy jednak zacząć od początku. Od dnia gdy pewnemu pobożnemu młodzieńcowi objawiła się Matka Boża, która przekazała mu swój...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2290

Spis treści
Zamów abonament