Ósmy cud
Ósmy cud
MOŻE WŁAŚNIE TU BĘDZIE MOŻNA ZNALEŹĆ PRAKTYCZNE ROZWIĄZANIA PROBLEMÓW I ZAGROŻEŃ, Z JAKIMI BORYKA SIĘ DZIŚ ROZCHWIANA EKOLOGICZNIE ZIEMIA. EWA TURSKA
Kornwalia to najdalej na południowy zachód wysunięty kraniec Wysp Brytyjskich. Ta zielona przez okrągły rok, pagórkowata kraina z malowniczą linią brzegową i starymi wioskami rybackimi ma swój własny mikroklimat. Słynie nie tylko z rolnictwa, lecz także z bajecznych podzwrotnikowych ogrodów botanicznych. Zakładali je jeszcze w XVIII wieku ekscentryczni, ale zamożni właściciele ziemscy, opętani ogrodniczą pasją. Ogrodów jest ponad sześćdziesiąt, a rosną w nich egzotyczne rośliny z różnych zakątków świata - od palm i bambusów po magnolie, gigantyczne drzewiaste paprocie, rododendrony i azalie.
W Kornwalii wydobywa się też glinkę porcelanową, i to na skalę przemysłową. Drugim charakterystycznym elementem krajobrazu są więc kamieniołomy i ogromne hałdy białego piachu. Okolice miasteczka i zatoki St. Austell, gdzie znajduje się najwięcej kopalni odkrywkowych kaolinu, miejscowi nazywają "Kornwalijskimi Alpami". Tu właśnie, w jednym z nieczynnych już kamieniołomów w Bodelva, kilka mil od odnalezionych w 1991 roku Ogrodów Heligan, otwarto w marcu nowe, futurystyczne przedsięwzięcie - Eden Project.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta