Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobrowolne umorzenie akcji

13 kwietnia 2001 | Prawo | MO

Kodeks spółek handlowych (54)

Dobrowolne umorzenie akcji

Poprzednie odcinki tego cyklu

Przy umorzeniu dobrowolnym oświadczenie akcjonariusza złożone przy zbyciu akcji na rzecz spółki w celu ich umorzenia zazwyczaj uczyni zadość warunkowi uzyskania zgody akcjonariusza na umorzenie akcji zbywanych. Nie sposób przyjąć, aby do umorzenia akcji uprzednio nabytych przez spółkę w celu ich umorzenia wymagana była dodatkowa zgoda zbywcy, skoro akcjonariuszem już nie jest.

Stosownie do art. 359 § 1 kodeksu spółek handlowych umorzenie dobrowolne akcji następuje za zgodą akcjonariusza w drodze nabycia (akcji) przez spółkę. Sformułowanie to już dziś rodzi mnóstwo wątpliwości co do zakresu oraz kolejności czynności, jakich powinni dokonać spółka i akcjonariusz dla skutecznego unicestwienia akcji. Redakcja tego przepisu powoduje, że dyskusja nad umorzeniem dobrowolnym sprowadza się nie do poszczególnych elementów instytucji umorzenia, ale wręcz do kwestii podstawowych. Interpretując ów przepis, dokonujący wykładni dochodzą często do całkowicie różnych wniosków. Czasami powołują się na brak treści normatywnej z powodu nieczytelności przepisu (S. Włodyka, PPW 2/2001), to znów utrzymują, że zgody na umorzenie ustawodawca użył jedynie w celu przeciwstawienia umorzenia dobrowolnego (kontraktowego)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2290

Spis treści
Zamów abonament