Informacje
Informacje
Przedstawiony prasie materiał Najwyższej Izby Kontroli dotyczący prywatyzacji Banku Śląskiego w Katowicach, zatytułowany "Podsumowanie i wnioski", jest niestety materiałem budzącym liczne wątpliwości. Zawarto w nim bowiem tezy pośrednio wynikające z protokołu kontroli w Ministerstwie Finansów, w którym dopuszczono się licznych manipulacji faktami, dobierając jedynie te uzasadniające z góry przyjętą przez NIK tezę "aferalności" prywatyzacji BSK (do protokołu tego ministerstwo złożyło wiele zastrzeżeń i wyjaśnień) . W "Podsumowaniach i wnioskach" zamieszczono liczne wnioski rzekomo oparte na faktach, a w istocie przeczące tym choćby faktom, które przytacza sama NIK w tym samym materiale.
Ponieważ "Podsumowanie i wnioski" NIK opublikowane w "Rzeczpospolitej" z 10 listopada br. są usystematyzowane chronologicznie, poniższe uwagi zestawiono zgodnie z tą samą systematyką, przy czym odnoszą się one tylko do tych ustaleń i wniosków NIK, które dotyczą zagadnień, za które -- podczas procesu prywatyzacji BSK -- odpowiadało Ministerstwo Finansów.
Bank -- instytucja szczególna
Prywatyzację banków istotnie rozpoczęto później niż przedsiębiorstw państwowych. Nie wolno jednak zapominać, że bank jest instytucją szczególnego rodzaju, obdarzaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta