Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bioreaktory, czyli sztuczne organy

19 listopada 1994 | Nauka i Technika | ZW

Bioreaktory, czyli sztuczne organy

Po licznych próbach na zwierzętach wreszcie powiodły się badania na ludziach. Brytyjscy uczeni poinformowali w Chicago na dorocznej konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Schorzeniami Wątroby, że z powodzeniem udało się im wykorzystać sztuczną wątrobę w ratowaniu życia 9 pacjentów. Eksperymenty te otwierają nowy rozdział w medycynie. Pokazały, że możliwe jest wykorzystanie u ludzi swego rodzaju bioreaktorów, które przynajmniej czasowo mogą zastąpić niektóre niewydolne już narządy.

Badania nad sztuczną wątrobą trwają już od ponad 30 lat. Nie udało się jednak zbudować w tradycyjnym rozumieniu sztucznego organu, tak jak np. sztuczną nerkę, która od wielu lat ratuje życie pacjentom z niewydolnością nerek. Ambitne próby stworzenia takiego urządzenia trwały też w Polsce (w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN) . Nigdzie jednak nie przyniosły efektów. Zamiast trudzić się nad skomplikowaną machiną, która potrafiłaby, choćby częściowo, zastąpić istną fabrykę biochemiczną, jaką jest wątroba, uczeni skoncetrowali swe wysiłki na opracowaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 327

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament