Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łowy na czerwonego tygrysa

19 maja 2001 | Plus Minus | AT
źródło: Nieznane

AZJA

Łowy na czerwonego tygrysa

ANDRZEJ TALAGA

Wojna na Malajach sprzed ponad 40 lat nie zdobyła takiej sławy jak Wietnam czy Korea. Tymczasem tam także wolny świat walczył z komunistami i walkę tę wygrał tak zdecydowanie, że komunistyczne zagrożenie nigdy już nie wróciło na Półwysep Malajski.

Jak rozpoznać zasadzkę zastawioną w dżungli przez wroga, gdy gęsta tropikalna roślinność ogranicza pole widzenia, a mgła rozmywa kształty i trudno odróżnić krzew czy drzewo od człowieka? Trzeba obserwować małpy idące za oddziałem; kiedy wyczują w pobliżu obcych, zaczynają się niepokoić. Małpy nieraz uratowały oddział pułkownika, wówczas porucznika, Przemysława Szudka przed wybiciem. Był on jedynym oficerem Polakiem, który w malajskiej dżungli tropił komunistycznych partyzantów.

Z ARCHIWUM PłK. PRZEMYSłAWA SZUDKA

PUłKOWNIK PRZEMYSłAW SZUDEK PODCZAS WOJNY NA MALAJACH

W gorący, wilgotny dzień 16 czerwca 1948 roku rebelianci ze zdominowanej przez Chińczyków Komunistycznej Partii Malajów zaatakowali Brytyjczyków - właścicieli plantacji kauczuku i inżynierów z kopalni cyny. Już od kwietnia napadali na ich malajskich oraz chińskich podwładnych. Padli pierwsi zabici. Uderzenie było wymierzone w dwie najbardziej dochodowe gałęzie gospodarki Malajów, seria...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2319

Spis treści
Zamów abonament