Łowy na czerwonego tygrysa
Łowy na czerwonego tygrysa
ANDRZEJ TALAGA
Wojna na Malajach sprzed ponad 40 lat nie zdobyła takiej sławy jak Wietnam czy Korea. Tymczasem tam także wolny świat walczył z komunistami i walkę tę wygrał tak zdecydowanie, że komunistyczne zagrożenie nigdy już nie wróciło na Półwysep Malajski.
Jak rozpoznać zasadzkę zastawioną w dżungli przez wroga, gdy gęsta tropikalna roślinność ogranicza pole widzenia, a mgła rozmywa kształty i trudno odróżnić krzew czy drzewo od człowieka? Trzeba obserwować małpy idące za oddziałem; kiedy wyczują w pobliżu obcych, zaczynają się niepokoić. Małpy nieraz uratowały oddział pułkownika, wówczas porucznika, Przemysława Szudka przed wybiciem. Był on jedynym oficerem Polakiem, który w malajskiej dżungli tropił komunistycznych partyzantów.
Z ARCHIWUM PłK. PRZEMYSłAWA SZUDKA
PUłKOWNIK PRZEMYSłAW SZUDEK PODCZAS WOJNY NA MALAJACH
W gorący, wilgotny dzień 16 czerwca 1948 roku rebelianci ze zdominowanej przez Chińczyków Komunistycznej Partii Malajów zaatakowali Brytyjczyków - właścicieli plantacji kauczuku i inżynierów z kopalni cyny. Już od kwietnia napadali na ich malajskich oraz chińskich podwładnych. Padli pierwsi zabici. Uderzenie było wymierzone w dwie najbardziej dochodowe gałęzie gospodarki Malajów, seria...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta