Pasmo niedyskrecji pocztowych
Pasmo niedyskrecji pocztowych
TADEUSZ BOROWSKI (W ŚRODKU) I WSPÓŁAUTORZY TOMU DOKUMENTARNEGO "BYLIŚMY W OŚWIĘCIMIU": JANUSZ NEL SIEDLECKI (Z LEWEJ) I KRYSTYN OLSZEWSKI, MONACHIUM 1946. ICH LISTY DO BOROWSKIEGO TAKŻE ZNAJDĄ SIĘ W "NIEDYSKRECJACH POCZTOWYCH"
FOT. Z ARCHIWUM MARII BOROWSKIEJ
TADEUSZ DREWNOWSKI
Im pewniejsi jesteśmy naszych diagnoz minionego wieku XX jako epidemii totalitaryzmów, tym życie i pisarstwo Tadeusza Borowskiego, prowadzące przez największe jego ciemności, nie tylko nie traci, lecz wciąż zyskuje na znaczeniu. Świadczy o tym trwałość jego pozycji literackiej.
Nie spotkałem takiego rankingu krytyków literackich czy znawców literatury powojennej, a nawet plebiscytów czytelniczych, w których jego osoba i jego pisarstwo nie zajmowałyby poczesnego miejsca czy wręcz nie plasowały się w czołówce. Równocześnie nie sposób nie zauważyć, że swe trwanie czy zwyżkowanie literatura ta zawdzięcza niemal wyłącznie samej sobie i... duchowi czasu.
Klasyk zaniedbany i atakowany
W Polsce bowiem funkcjonuje ona na zasadzie słowa honoru paru wybitnych pisarzy i kilku krytyków, a może w jeszcze większym stopniu na jej niewątpliwej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta