Od zasiedzenia 7 procent dla fiskusa
Własność po dwudziestu lub trzydziestu latach
Od zasiedzenia 7 procent dla fiskusa
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Za nabycie własności nieruchomości w drodze zasiedzenia płaci się podatek zawsze w wysokości 7 proc. podstawy opodatkowania.
Z różnych powodów przez długie lata nieruchomość znajduje się w posiadaniu osoby czy osób nie będących jej formalnymi właścicielami, a potem niejednokrotnie także ich dzieci czy wnuków. Prawo cywilne pozwala zalegalizować taki stan rzeczy dzięki instytucji zasiedzenia. Za nabycie w ten sposób własności płaci się podatek od zasiedzenia. Jest to podatek liniowy, bo wynosi zawsze, bez względu na wartość nieruchomości, 7 proc. podstawy opodatkowania. Oprócz tego zainteresowany musi uiścić koszty sądowe i ponieść wydatki związane z wpisaniem go jako właściciela do księgi wieczystej.
Zależnie od dobrej lub złej wiary
Zgodnie z art. 172 kodeksu cywilnego samoistny posiadacz nieruchomości staje się jej właścicielem po dwudziestu latach nieprzerwanego posiadania, jeśli uzyskał ją w dobrej wierze, lub po latach trzydziestu, jeżeli był w złej wierze.
Posiadaczem samoistnym jest ten, kto włada rzeczą tak jak właściciel. Przyjmuje się, że w dobrej wierze jest osoba, która z przyczyn usprawiedliwionych nie wie, że nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta