Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bunt bezsilnych i Hermes

26 maja 2001 | Plus Minus | JD
źródło: Nieznane

LEKTURY

Mitologię grecką Zbigniew Herbert interpretuje wbrew ustalonej tradycji i na przekór potocznej opinii

Bunt bezsilnych i Hermes

WAZA GRECKA Z VI WIEKU P.N.E. FOT. (C) EAST NEWS

JANUSZ DRZEWUCKI

Bohaterami "prywatnej mitologii" Zbigniewa Herberta, są rzecz jasna bogowie greccy, ale nie - jak by się tego było można spodziewać - ci ze szczytu Olimpu, lecz ci mniej ważni i przez to mniej znani, których imiona niewiele nam mówią.

Bogowie jak ludzie

Postaci z greckiej mitologii przewijają się przez całą lirykę Herberta, pojawiają się również w jego dramatach i szkicach: Apollo, Atena, Hermes, Midas, Arijon, Dedal i Ikar, Agamemnon i Ifigenia. W "Królu mrówek" pisarz zainteresowaniem obdarza przede wszystkim tych, którzy znajdują się najniżej w boskiej hierarchii. Mało tego, tych, którzy najbardziej przypominają ludzi, a więc niczym ludzie snują marzenia i niczym ludzie - więcej chcą, niż mogą.

Herberta wręcz rozczulają ich ułomności i przypadłości. Nieprzypadkowo w utworze zatytułowanym "Atlas" pisze on: "Bogowie, tytani, herosi, ach, jakże to pasjonująca i bogata galeria różnych dewiacji psychicznych. W ich świecie roi się od monomaniaków, paranoików, melancholików, schizofreników, nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2325

Spis treści
Zamów abonament