Powrót kalifów nad Gwadalkiwir
Powrót kalifów nad Gwadalkiwir
BRAMA SUŁTAŃSKA MECZETU OMAJJADÓW W KORDOBIE FOT. ANDRZEJ LISOWSKI
ELŻBIETA SAWICKA
Norman Davies w swojej "Europie" fragment poświęcony słynnemu meczetowi w Kordobie przerobionemu na katedrę katolicką kończy taką oto, nieco zgryźliwą, uwagą: "Kiedy Hiszpanie wołają Ole!, wielu z nich nawet nie stara się pamiętać, że jest to inwokacja zwrócona do Allacha".
Napisał to w jednej z trzystu wrzuconych do książki tzw. kapsułek - "obrazków jakby wychwyconych za pomocą teleobiektywu i ilustrujących węższe tematy" i przecinających chronologiczną opowieść o historii Starego Kontynentu.
W kapsułce zatytułowanej "Mezquita" najwyraźniej pobrzmiewa ton sarkastyczno-gorzki. Jak to jest z naszym poczuciem cywilizacyjnej ciągłości? Szczególnie w takich miejscach w Hiszpanii jak Mezquita, czyli Meczet Omajjadów w Kordobie nad rzeką Gwadalkiwir, czy stare miasto w Toledo - rozumiemy czy nie rozumiemy, czujemy czy wprost przeciwnie, że nie od nas wszystko się zaczęło?
"Współcześni turyści bardzo lubią słyszeć, że dzięki mahometańskiej Hiszpanii Europejczycy poznali smak pomarańczy, cytryn, szpinaku, szparagów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta