Kiedy z opłatą, kiedy bez; Handel towarami używanymi
- Kiedy z opłatą, kiedy bez - pożyczka i podatek od czynności cywilnoprawnych
- VAT: Handel towarami używanymi Pożyczka i podatek od czynności cywilnoprawnych
Kiedy z opłatą, kiedy bez
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. kwoty lub wartości pożyczki. Od tej zasady są wyjątki.
Zgodnie z ustawą z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 956; dalej: ustawa) podstawą opodatkowania jest kwota pożyczki (gdy udzielana jest w pieniądzu) lub jej wartość (gdy przedmiotem są rzeczy) ustalona w umowie, a nie kwota czy wartość faktycznie wypłacona.
W ciągu czternastu dni na PCC-1
Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje w dacie zawarcia umowy, nawet jeśli pożyczka ma być przekazana później, a nawet gdy w ogóle nie doszło do wykonania umowy. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 października 1998 r. (sygn. I SA/Ka 96/97) uznał, że brak w umowie terminu zwrotu, wysokości oprocentowania lub sposobu zabezpieczenia nie czyni jej nieważną ani nie kwalifikuje do innych czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że również od takiej umowy należy się podatek.
Od daty zawarcia umowy liczy się 14-dniowy termin do zapłacenia daniny i złożenia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta