Prawdy niewygodne
Jacek Kuroń: Kształtowaliśmy się sami jako naród męczenników
Prawdy niewygodne
MICHAŁ SADOWSKI
Jacek Kuroń, urodzony we Lwowie, wieloletni działacz polskiej opozycji, historyk, od lat zaangażowany w proces porozumienia polsko-ukraińskiego. Po roku 1989 - poseł na Sejm RP, inicjator i długoletni Przewodniczący Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP. Odznaczony orderem Orła Białego i Francuską Legią Honorową. W czerwcu 1999 r. Jacek Kuroń z rąk prezydenta Ukrainy odebrał order Jarosław Mądrego.
IZA CHRUŚLIŃSKA I PIOTR TYMA: Czy my, Polacy, boimy się prawdy historycznej o sobie? Na przykład o Jedwabnem, o traktowaniu mniejszości etnicznych?
JACEK KUROŃ: Zacznijmy od tego, że kłopoty z własną historią mają wszystkie narody. Weźmy choćby Francuzów: jeszcze nie uporali się z odpowiedzialnością za prohitlerowski rząd Vichy, a już wraca do nich sprawa wojny w Algierii. Albo społeczeństwo USA - jeszcze nie rozliczyło się ze sobą za zbrodnie CIA w Chile i Nikaragui, a już zaczyna się na nowo wietnamski rachunek sumienia. A pomyślmy o Serbach, Chorwatach, Albańczykach.
Pro domo sua powiem, że widzę pewną szansę, aby Jedwabne stało się punktem wyjścia do dalszej debaty, ale, moim zdaniem, nie będzie w niej spektakularnych przełomów. Zmiany w mentalności będą zachodziły powoli, małymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta