Miłość i wolność na manowcach
Miłość i wolność na manowcach
- Tyrmand o powieści
- Marcin Ziębiński, reżyser
- Leopold Tyrmand
- To przede wszystkim historia miłosna - wyjaśnia Marcin Ziębiński, reżyser spektaklu telewizyjnego "Siedem dalekich rejsów". - A także opowieść o lęku przed przyszłością. Ludzie wolą nieraz zrezygnować z największego uczucia, tylko dlatego, że obawiają się, iż zmieni ich życie.
Akcja powieści toczy się wiosną 1949 roku w Darłowie, niewielkim porcie na Zachodnim Pomorzu. Na małej stacyjce z pociągu wysiada Ewa Kniaziołęcka (Agnieszka Warchulska) i Jan Ronald Nowak (Krzysztof Pieczyński). Ona, magister historii sztuki, przyjechała w delegację. On, typ przystojnego twardziela o romantycznej duszy, "człowiek pośród decyzji" - jak nazywa go autor - przybył, by uciec z kraju z cennym zabytkiem, tryptykiem króla Eryka. Na przeszkodzie jego planom staje nieoczekiwane uczucie do Ewy. Ona nie jest jednak wolna, w Warszawie oczekuje jej powrotu kochający narzeczony. Bohater staje przed dylematem - miłość czy wolność. Rozstrzygnięcie przyniosą trzy wspólnie spędzone dni w darłowskim hotelu Pod Zamkiem prowadzonym przez znającą życie Madame Kraal (Anna Dymna).
Tłem dla wydarzeń jest koniec lat 40., czas, kiedy w Polsce nasilało się ograniczanie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta