Państwo w państwie pod międzynarodowym nadzorem
Państwo w państwie pod międzynarodowym nadzorem
Nie ma Albańczyka i Serba, którego nie zainteresowałby plakat wiszący w biurze rzecznika praw obywatelskich Marka Antoniego Nowickiego w Prisztinie.
FOT. RYSZARD BILSKI
Rz: - Jesienią ubiegłego roku ONZ powierzyła panu obowiązki rzecznika praw obywatelskich w Kosowie. Na czym one polegają?
MAREK ANTONI NOWICKI: - Mam dwa główne zadania. Pierwszym jest dopilnowanie, aby administrowanie tym terytorium - przez ONZ i miejscowe władze, wyłaniane w wyniku wyborów powszechnych - było przejrzyste pod względem przestrzegania praw ludzkich. Drugie to budowanie i umacnianie instytucji rzecznika interesu publicznego, która będzie działała po wycofaniu się z tej prowincji administracji międzynarodowej.
A jak wygląda w praktyce funkcjonowanie biura rzecznika?
Każdy mieszkaniec Kosowa, niezależnie od narodowości i statusu socjalnego, może zgłaszać - właśnie mnie i moim współpracownikom - skargi na tymczasową administrację ONZ lub władze lokalne i otrzymać pomoc, jeśli instytucje te nadużyły władzy lub dopuściły się wobec niego naruszenia praw. Zarówno KFOR, jak i administracja ONZ-owska mają całkowity immunitet i nie można ich pozwać do sądu. Dlatego biuro ombudsmana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta