W rytmie Zaka
W rytmie Zaka
KOLEKCJA WOJCIECHA FIBAKA
Eugeniusz Zak: "Rybak", około 1922 roku, olej na płótnie 79x98 cm
Bogaci klienci gotowi są płacić każdą cenę za obrazy Eugeniusza Zaka, bowiem znakomicie prezentują się w salonie. Czy sztuka ta warta jest rekordowych aukcyjnych cen? Będziemy mogli ją podziwiać na wystawie "Rytm", która zostanie otwarta 11 czerwca w stołecznym Muzeum Narodowym.
Uzyskaną na aukcji Polswiss-Artu w 2000 roku ceną 1 400 000 złotych za obraz "Lutnista" Zak wspiął się na szczyty notowań malarstwa polskiego, gdzie zasiadł obok Jacka Malczewskiego, Henryka Siemiradzkiego, kilku artystów z kręgu szkoły monachijskiej i nielicznych "paryżan" w osobach Władysława Ślewińskiego i Tadeusza Makowskiego. To ugruntowało jego popularność wśród krajowych zbieraczy.
Eugeniusz Zak (a właściwie Żak) urodził się w Mogilnie na Białorusi 15 grudnia 1884 roku. Jego ojciec, inżynier, zmarł w 1892 roku i wówczas jedynak z matką przeniósł się do Warszawy, do jej rodzinnego miasta. Szesnastolatek, po ukończeniu gimnazjum, w 1900 roku wyruszył do Paryża. Tam podjął studia artystyczne w ASP w pracowni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta