Ani efektowna, ani efektywna
Ani efektowna, ani efektywna
RYS. ROCH FOROWICZ
MACIEJ DERCZ, HUBERT IZDEBSKI
Można mieć różne zdania o czterech reformach przeprowadzonych przez rząd AWS-UW po 1997 r., nie ulega jednak wątpliwości, że reforma służby zdrowia była najgorzej przygotowana i najgorzej wykonana.
"Pluralizm systemowy, dopuszczający liczne źródła finansowania oraz działanie różnorodnych organizacji świadczeniodawców (będących ważkimi elementami zapewnienia możliwości wyboru dla pacjenta); równość wszystkich obywateli (uniwersalność systemu, jednakowa jakość usług i procentowo jednakowa składka); solidaryzm społeczny (pomijający ryzyko jednostki, prawa rodziny ubezpieczonego oraz opłacanie opieki nad osobami znajdującymi się w ekstremalnie złej sytuacji z budżetu państwa)" - to zasady, którymi w 1993 r. w Urzędzie Rady Ministrów próbowano opisać cele reformy zdrowotnej; choć bardzo ogólne, określały po części przyszły system. Podstawowa dla reformy ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym określiła już tylko zasady ubezpieczeń zdrowotnych, a więc jednego z celów ochrony zdrowia (solidaryzm społeczny, samorządność, samowystarczalność finansowa, prawo wyboru lekarza kasy chorych, równy dostęp, działalność nie nastawiona na zysk, wydajność i celowość działania). Co więcej, część...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta