Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Między zamkami, dworami i kościołami

04 lipca 2001 | Książki | TS
źródło: Nieznane

Tomasz Stańczyk Znajomość zabytków architektury w Polsce kształtowana jest przez powtarzające się do znudzenia obrazki: Wawel, Łazienki, pałace w Łańcucie i Nieborowie, dwór w Żelazowej Woli, kościół Mariacki. "Atlas..." daje znakomitą możliwość wyrwania się z tego stereotypu, prawdziwego odkrywania kraju.

Między zamkami, dworami i kościołami

Zamek pojoannicki w Łagowie

FOT. TOMASZ GAWAŁKIEWICZ

A może by tak do wakacyjnego ekwipunku, oprócz czytadeł, dorzucić "Atlas zabytków architektury w Polsce"? Lato to chyba najlepsza pora na poznawanie kraju. Turyści i miłośnicy zabytków długo czekali na taką księgę. Ponad trzydzieści lat!

W 1967 r. profesorowie Jerzy Z. Łoziński i Adam Miłobędzki wydali książkę pod takim samym tytułem. Ta pionierska publikacja zawierała noty dotyczące około 3500 zabytków, powstałych do połowy XIX wieku, i 400 ilustracji. Zdumiewające, że ich atlas nie został nigdy wznowiony!

Podróżnikowi wygodniej

Wobec wieloletniego braku tego rodzaju publikacji, trudno przecenić inicjatywę Hanny Faryny-Paszkiewicz, Małgorzaty Omilanowskiej i Roberta G. Pasiecznego, pracowników Instytutu Sztuki PAN. Trójka autorów przedstawiła rzecz znacznie obszerniejszą od poprzedniego atlasu. Uwzględnili trzy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2357

Spis treści

Z biegiem Żółtej Rzeki

Zamów abonament