Przeciw destabilizacji rynków finansowych
Przeciw destabilizacji rynków finansowych
WANDA LEWAŃSKA
Rynki finansowe globalizują się. Szybko rozwijają się operacje transgraniczne. Komplikują się wzajemne powiązania systemów płatności między uczestnikami rynków finansowych. Zmniejszenie wynikającego z tego ryzyka, zwłaszcza związanego z upadłością jednego z uczestników systemu, ma na celu uchwalona 6 lipca 2001 r. ustawa o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami.
Dostosowuje ona nasze prawo do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej, a konkretnie do dyrektywy 98/26/EC Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 19 maja 1998 r.
Trzech, ale nie jakichkolwiek
Ustawa odnosi się do systemów płatności prowadzonych już przez NBP lub innego operatora, do potencjalnych nowych systemów płatności, a także do istniejących systemów rozrachunku papierów wartościowych prowadzonych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. i NBP. W polu zainteresowania ustawy są tylko operacje finansowe o szczególnym znaczeniu, które w razie krachu jednego z ich uczestników mogłyby spowodować daleko idące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta