Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

30 listopada 1994 | Świat | NS

Informacje

26 NR 278 (3927) 30 listopada 1994

ŚWIAT

Pekin i Tajpej wykluczają nawiązanie oficjalnych kontaktów i nadal ich wizje zjednoczenia Chin bardzo się różnią. Stanowisko Tajwanu to: "Jedne Chiny, dwa odrębne organizmy polityczne".

W cieniu Wielkiego Brata

Stanisław Grzymski

3 grudnia na Tajwanie odbędą się pierwsze od 27 lat wybory do władz miejskich i samorządów lokalnych. Kampania wyborcza zamieniła się w rywalizację między nacjonalistami opowiadającymi się za zjednoczeniem z Chinami a demokratami -- zwolennikami niepodległości w yspy i przeciwnikami zjednoczenia.

Dwa lata temu, w wyborach do parlamentu, nacjonaliści z Kuomintangu utrzymali co prawda większość w Zgromadzeniu Narodowym, ale zwolennicy niepodległości z Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) podwoili liczbę deputowanych (50) , zapewniając sobie bezprecedensową możliwość wywierania wpływu na politykę rządu. Pekin z niepokojem obserwuje wzrost proniepodległościowych nastrojów na w yspie. Niedawno władze ChRL przypomniały, iż mogą interweniować siłą, jeśli Tajwan ogłosi niezawisłość.

Psychoza zagrożenia

Cheng Lang Ping jest na Tajwanie najwyżej cenionym pisarzem. Jego książka pt. "Inwazja" rozeszła się w mig. Powieść jest polityczną fikcją: opiera się na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 336

Spis treści
Zamów abonament