Czy przepisy celne doczekają się zmian
Czy przepisy celne doczekają się zmian
Joanna Kwiek-Pietrzykowska
Prawo celne z 28 grudnia 1989 r. , ośmiokrotnie nowelizowane (tekst jednolity -- Dz. U. z 1994 r. nr 71) , ma fatalną opinię, toteż powszechnie zgłaszany jest postulat jego zmiany, zwłaszcza że przyjęte przez Polskę zobowiązania międzynarodowe o bligują do tego.
Dlatego za bardzo cenną inicjatywę należy uznać spotkanie zorganizowane w Warszawie przez Polską Izbę Celną i Handlu Zagranicznego -- samorząd gospodarczy, zrzeszający ponad sto podmiotów uczestniczących w obrocie międzynarodowym, głównie importerów, eksporterów, agencje celne, firmy spedycyjne, podczas którego dyskutowano nad ostatnim projektem (co oczywiście nie znaczy, że ostatecznym) zmian w prawie celnym. Do jego autorstwa przyznają się Główny Urząd Ceł oraz Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. Z punktu widzenia o bu tych instytucji ratio legis proponowanej nowelizacji wydaje się czytelne: dostosowanie przepisów do wymogów gospodarki rynkowej, przy respektowaniu norm prawa europejskiego.
Andrzej Gliniecki, dyrektor Biura Prawnego Kancelarii Prezydenta, skomentował go wszakże zupełnie odmiennie: gdy w całej Europie prawo celne się liberalizuje, nasze pomysły u stawodawcze idą akurat w odwrotnym kierunku.
Izba także zgłosiła dość istotne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta