Nieruchomości warszawskie
W Sejmie przed pierwszym czytaniem
Nieruchomości warszawskie
Żaneta Semprich
Zwrot dawnym właścicielom niektórych nieruchomości w na -turze, za inne wypłatę odszkodowań w formie bonów reprywatyzacyjnych oraz ograniczenie grona uprawnionych do obywateli polskich i polskich osób prawnych zakłada poselski projekt ustawy o uregulowaniu roszczeń wynikających z przejęcia nieruchomości na obszarze m. st. Warszawy na podstawie dekretu z 1945 r. Pierwsze jego czytanie zaplanowano na najbliższe posiedzenie Sejmu.
Wszystkie grunty położone w ówczesnych granicach Warszawy zostały przejęte na własność gminy na podstawie dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów miasta stołecznego Warszawy. Nie stało to się jednak wprost, takiego upoważnienia dekret ówczesnym władzom nie dawał. Było to możliwe wyłącznie przy nagminnym nadużywaniu przyjętych w nim unormowań.
Praktyka contra legem
Dekret przewidywał, że dotychczasowi właściciele mogli w ciągu sześciu miesięcy od dnia objęcia gruntu w posiadanie przez gminę zgłaszać wnioski o przyznanie im prawa wieczystej dzierżawy, czyli -- używając dzisiejszej terminologii --prawa użytkowania wieczystego. Gmina miała obowiązek uwzględnienia wniosków, jeżeli korzystanie z tych gruntów przez dotychczasowych właścicieli dawało się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta