Milion dolarów to za mało
Milion dolarów to za mało
- Majątek, status zawodowy i wiek - omówienie sondażu
RYS. PAWEŁ GAŁKA
HALINA BIŃCZAK
Ma od 40 do 59 lat, wyższe wykształcenie, mieszka w dużym mieście w domu z basenem, kształci dzieci za granicą. Najczęściej jest politykiem albo przedsiębiorcą, a jego majątek wart jest od stu tysięcy do miliona złotych - taki obraz bogatego Polaka wyłania się z sondażu przeprowadzonego na początku lipca przez Pracownię Badań Społecznych w Sopocie.
Zdaniem socjologów ten obraz więcej mówi o stanie zamożności całego społeczeństwa, niż o tym, jaki jej poziom oznacza w polskich warunkach rzeczywiste bogactwo. Takiego progu nie da się zresztą obiektywnie wyznaczyć, nie ma także pewności, jakim kryterium należałoby się kierować - czy dochodem osiąganym w ciągu roku, czy wartością zgromadzonego majątku.
Według Krzysztofa Jasieckiego, socjologa z PAN, który bada elity ekonomiczne w Polsce, na bogactwo i ludzi bogatych można patrzeć z kilku punktów widzenia. Po pierwsze bogaty jest ten, kogo inni za bogatego uważają. Po drugie - ten, kto sam tak o sobie mówi, a jego opinię potwierdzają zewnętrzne oznaki zamożności. Po trzecie wreszcie - można posługiwać się danymi ekonomicznymi, próbując stworzyć zestawienie w miarę
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta