Trzy filary naszej cywilizacji
Prof. Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich: Zanika ostracyzm społeczny wobec polityków, którzy zachowali się nieprzyzwoicie
Trzy filary naszej cywilizacji
FOT. RAFAŁ GUZ
MAGDALENA BAJER: W polskiej tradycji trwa, chyba wciąż jeszcze, uparte dążenie do połączenia prawa i moralności, czasami nawet do podporządkowania prawa normom moralnym.
PROF. ANDRZEJ ZOLL: Przekonanie, że takie połączenie powinno istnieć, jest mi bliskie. Uważam, iż porządek prawa stanowionego musi się opierać na systemie wartości, które są przed prawem. Bliska mi jest idea prawa naturalnego, będącego punktem wyjścia, fundamentem porządku społecznego.
Czy można sobie wyobrazić zaprzeczenie tej idei?
Można, to się w historii zdarzało. Współczesne kierunki postmodernistyczne sprowadzają prawo do consensusu, wynikającego z debaty oderwanej od wartości. Proponują więc całkowite rozdzielenie prawa i moralności. Nieczęsto, na szczęście, znajduje to wyraz w obowiązujących ustawach. U podstaw naszych, polskich, rozwiązań konstytucyjnych leży system wartości, które uważamy za uniwersalne. Najlepszą ilustracją jest artykuł trzydziesty konstytucji, który mówi o godności człowieka - przyrodzonej i niezbywalnej, stanowiącej źródło wszelkich wolności oraz praw. Przed prawem jest więc z jednej strony godność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta