Posiłki bezpłatne zwolnione, ekwiwalent z obciążeniem
Posiłki bezpłatne zwolnione, ekwiwalent z obciążeniem
RYS. JACEK FRANKOWSKI
Pracodawca może przyznać zatrudnionym ekwiwalent pieniężny za bezpłatne posiłki i zrezygnować z ich wydawania. Ekwiwalent ten będzie jednak opodatkowany tak jak inne składniki wynagrodzenia za pracę.
Możliwość rezygnacji nie dotyczy, moim zdaniem, posiłków profilaktycznych i napojów należnych na podstawie przepisów o bhp, ponieważ ich zapewnienie jest prawnym obowiązkiem pracodawcy, od którego nie może się uchylić.
Jak dodatkowe wynagrodzenie
Jeśli prawo do bezpłatnych posiłków nie wynika z umowy o pracę, układów zbiorowych czy porozumień zbiorowych - bo wtedy w rachubę wchodziłoby wypowiedzenie zmieniające czy zmiana układu lub porozumienia - taki ekwiwalent należy potraktować jak rodzaj dodatkowego wynagrodzenia zależnego od woli pracodawcy. Pracodawca zaś w żaden sposób nie jest ograniczony w przyznawaniu pracownikom tego rodzaju dodatków. I choć prawo pracy ich nie przewiduje, na pewno nie mogą być uznane za świadczenia niegodziwe, bo nadmiernie wysokie, jak np. przyznawane na podstawie złotych umów dla kadry menedżerskiej (por. wyrok Sądu Najwyższego z 7 sierpnia 2001 r., sygn. I PKN 563/00; "Rz" z 9...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta