Na Giewont każdy musi
Na Giewont każdy musi
FOT. MACIEJ KRUPA
MACIEJ KRUPA
Giewont to bez wątpienia jedyny tatrzański szczyt bezbłędnie rozpoznawany przez wszystkich przybyszów, także tych, którzy o Tatrach nie mają pojęcia, a do Zakopanego przyjechali po raz pierwszy. Swoją popularność i legendę zawdzięcza Giewont charakterystycznej, dominującej nad miastem sylwetce, uwieńczonej wielkim, żelaznym krzyżem. 19 sierpnia mija setna rocznica poświęcenia krzyża na Giewoncie.
Szpetna konstrukcja
"Giewont (1895 m). Panujący nad Zakopanem i charakterystyczny dla jego krajobrazu szczyt Tatr Zachodnich, jeden z najbardziej popularnych w ich polskiej części (...) W kształcie Giewontu fantazja ludzka upatrzyła postać Śpiącego Rycerza; głowę ma tworzyć Wielki Giewont, a tułów - Długi Giewont. Jedno podanie głosi, że w jaskini w skałach Giewontu śpią rycerze króla Bolesława Śmiałego, a według innego podania w Giewoncie jest jaskinia, w której mnich strzeże wielkich skarbów. Kto był pierwszy na Giewoncie - nie wiadomo; pierwsze znane wejście: Franz Herbich w 1832 (...) Na samym wierzchołku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta