Koniec wieku nad Wisłą
Na wschodzie kontynentu ujawniają się dawno nie oglądane podmioty kultury. Co zachodniego przyjmą za swoje, co własnego zaproponują Zachodowi, jak zmienią proporcje rynku w Europie?
Koniec wieku nad Wisłą
Bohdan Cywiński
". .. Cóż więc jest? Co zostało nam, co wszystko wiemy,
Dla których żadna z dawnych wiar już nie wystarcza?
Jakaż jest przeciw włóczni złego twoja tarcza,
Człowiecze z końca wieku? .. . Głowę zwiesił niemy. "
Pamiętacie Państwo ten wiersz? Tak, gdzieś przed maturą. .. Młoda Polska? .. . Oczywiście, Kazimierz Przerwa Tetmajer, "Koniec w ieku" -- ostatnia zwrotka.
Koniec wieku, ale to nie nasz wiek, wiersz był napisany w 1894 roku, równo sto lat temu. Ale to pytanie można by przecież wziąć do siebie i też by się chyba zamilkło. .. Ta myśl o aktualności zawartego w tym wierszu problemu pojawiła się, gdy czytałem go po raz pierwszy, właśnie w liceum, czterdzieści lat temu. Dziś potwierdziła ją moja córka. Na czym polega trwałość zapisanego w tym utworze spostrzeżenia, które miało przecież odnosić się do konkretnego momentu dziejowego, do czasu, który minął sto lat temu? .. . Otóż: minął czy nie minął? Może trwa?
Tetmajera zadziwia bezradność, bezbronność światłego, nowoczesnego człowieka, jego życiowa dezorientacja. Czy --...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta