Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polityczny antykwariat

06 grudnia 1994 | Kraj | MU

Partyjne lektury obowiązkowe

Polityczny antykwariat

Programy partyjne opierają się zazwyczaj na określonej tradycji myśli, na literaturze naukowej z wielu dziedzin. Każda partia o mniej więcej sprecyzowanym obliczu programowym ma kanon lektur podstawowych, zestaw dzieł, które konstruują jej tożsamość.

Postanowiliśmy poznać źródła, z których politycy czerpią swą mądrość, zebrać dla każdej partii niewielką bibliotekę. Nie udało się jedynie w przypadku Unii Pracy, gdyż jeden z jej liderów, prof. Tomasz Nałęcz, wytłumaczył, że zestaw lektur musiałby być zbyt obszerny.

A jednak Marks

Za fundamentalną dla samowiedzy i autorefleksji ludzi, których gromadzi Sojusz Lewicy Demokratycznej, pracę teoretyczną jeden z jego członków, A ndrzej Urbańczyk, uznał opublikowany w 1988 roku w "Zdaniu" esej Andrzeja Walickiego pt. "Zrozumieć przeszłość". Autor to działający za granicą historyk filozofii i myśli społecznej.

W śród autorów, którzy wzbogacają intelektualnie polityków SLD, U rbańczyk w ymienia Jana Szczepańskiego, profesora socjologii, autora wielu dzieł z tej dziedziny oraz m. in. z bioru esejów "Sprawy ludzkie". Kolejnym autorem jest Konstanty Grzybowski, zmarły w 1970 r. konstytucjonalista, historyk doktryn politycznych, autor m. in....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 341

Spis treści
Zamów abonament