Polski cement na unijnych rynkach
Eksport pod specjalnym nadzorem
Polski cement na unijnych rynkach
W połowie tygodnia Komisja Europejska ukarała 33 producentów cementu z krajów "12" za to, że podzieliły między siebie rynek i nie dopuszczały konkurencji z zewnątrz. Karel van Miert, komisarz odpowiedzialny za konkurencję na tym rynku zażądał kary w wysokości 305 mln ECU dla tych przedsiębiorstw. Kilka z ukaranych firm, wśród nich włoska Italcementi, francuska La Societe de Ciments Francais o raz brytyjska Blue Circle zapowiedziało odwołanie od tych kar.
Zmowa unijnych producentów polegała na tym, że postanowili oni nie eksportować tego artykułu, ale i nie dopuszczały do jakiegokolwiek o bniżania cen na własnym rynku. Wszyscy importerzy musieli się w ięc dostosować do ich ustaleń, bo w przeciwnym razie groziło im oskarżenie o antydumping. Unia Europejska jest największym światowym producentem cementu, a roczna produkcja wynosi ok 220 mln ton.
Oczywiste jest, że decyzja Komisji doprowadzi do większej konkurenci na rynku UE. Tyle, że cement jest produktem bardzo specyficznym, którego koszty transportu są bardzo wysokie, więc rynek w sposób naturalny jest podzielony pomiędzy monopole. Może to jednak oznaczać, że cement z krajów o tańszych kosztach wytwarzania, między innymi z Polski będzie miał większe szanse na zbyt.
Konkurencja polsko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta