Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniejsza produkcja, ale wyższe ceny

06 grudnia 1994 | Ekonomia | KK

Ocena sytuacji na rynku owoców i warzyw w 1994 r.

Mniejsza produkcja, ale wyższe ceny

Kazimierz Kubiak

Oceniając wstępnie rok 1994 można stwierdzić, że dla producentów był trudny pod względem produkcyjnym, ale łatwy pod względem handlowym i stosunko -wo dobrym z punktu widzenia osiągniętych efektów ekonomicznych.

Poniesione przez nich straty z tytułu gorszego urodzaju o woców o ok. 27 proc. i warzyw o 15 proc. , w porównaniu do ub. r. , zostały z nawiązką zrekompensowane znacznie wyższymi cenami uzyskiwanymi ze sprzedaży owoców i warzyw.

Analizując przyczyny dobrej koniunktury w zbycie warzyw nie można tłumaczyć tego zjawiska jedynie mniejszym ich urodzajem. W dużej mierze zadecydowała o tym zmniejszona podaż ziemniaków, które w znacznej mierze stanowią substytut warzyw. Niedobór podaży na dwóch sąsiadujących i "spokrewnionych" ze sobą segmentach rynku -- warzywnym i ziemniaczanym -- doprowadzić musiał do spotęgowania zapotrzebowania na te produkty i zwyżki ich cen.

Po raz pierwszy od wielu lat produkcja większości podstawowych gatunków owoców i warzyw stała się opłacalna, a w o dniesieniu do niektórych gatunków poziom o płacalności produkcji u znać należy za relatywnie wysoki. Dotyczyło to zwłaszcza malin, truskawek, cebuli oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 341

Spis treści
Zamów abonament