Mniejsza produkcja, ale wyższe ceny
Ocena sytuacji na rynku owoców i warzyw w 1994 r.
Mniejsza produkcja, ale wyższe ceny
Kazimierz Kubiak
Oceniając wstępnie rok 1994 można stwierdzić, że dla producentów był trudny pod względem produkcyjnym, ale łatwy pod względem handlowym i stosunko -wo dobrym z punktu widzenia osiągniętych efektów ekonomicznych.
Poniesione przez nich straty z tytułu gorszego urodzaju o woców o ok. 27 proc. i warzyw o 15 proc. , w porównaniu do ub. r. , zostały z nawiązką zrekompensowane znacznie wyższymi cenami uzyskiwanymi ze sprzedaży owoców i warzyw.
Analizując przyczyny dobrej koniunktury w zbycie warzyw nie można tłumaczyć tego zjawiska jedynie mniejszym ich urodzajem. W dużej mierze zadecydowała o tym zmniejszona podaż ziemniaków, które w znacznej mierze stanowią substytut warzyw. Niedobór podaży na dwóch sąsiadujących i "spokrewnionych" ze sobą segmentach rynku -- warzywnym i ziemniaczanym -- doprowadzić musiał do spotęgowania zapotrzebowania na te produkty i zwyżki ich cen.
Po raz pierwszy od wielu lat produkcja większości podstawowych gatunków owoców i warzyw stała się opłacalna, a w o dniesieniu do niektórych gatunków poziom o płacalności produkcji u znać należy za relatywnie wysoki. Dotyczyło to zwłaszcza malin, truskawek, cebuli oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta