Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Macierzysto-atomowy

06 grudnia 1994 | Nauka i Technika | KK

Macierzysto-atomowy

W połowie lat 70. pojawiły się powszechnie dostępne ręczne zegarki kwarcowe. Placówki naukowe korzystały z tego wynalazku już wcześniej, od 1935 roku. W 1967 nauka otrzymała do dyspozycji zegar atomowy. Korzystały z niego placówki badawcze, statki i samoloty, urządzenia kosmiczne. I znowu musiało upłynąć ćwierć wieku, nim wynalazek ten zaczął się upowszechniać.

Małe niemieckie miasteczko Schramberg w Schwarzwaldzie (17 000 mieszkańców) jest siedzibą firmy Junghans, która rozpoczęła w zegarmistrzostwie erę atomową. Zegarki kwarcowe stanowią postęp w stosunku do mechanicznych, ale kwarc starzeje się, sporadycznie po kilku miesiącach, z reguły po kilku latach drgania kwarcu stają się mniej regularne, zegarek zaczyna się późnić lub śpieszyć.

Takich kłopotów nie sprawia zegar atomowy. Zasadą jego działania jest promieniowanie elektromagnetyczne emitowane w momencie, gdy atom zmienia poziom energetyczny. Stałość tego promieniowania jest ogromna, zegar chodzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 341

Spis treści
Zamów abonament