Terroryzm - globalne zagrożenie
SZIMON PERES
Atak na dwie wieże World Trade Center i Pentagon odkrył inną stronę globalizacji - globalizację terroru. Dotychczas znaliśmy to zjawisko w gospodarce. Gdy przestała być ona zależna od ziemi, przestała też być gospodarką narodową. W sytuacji gdy nauka, technologia i telekomunikacja są ważniejsze niż ziemia, terytoria, granice, morze i ziemia straciły swoje znaczenie, a gospodarka stała się globalna.
Globalizacja nie jest wyłącznie ideą, ale konkretnym rezultatem fundamentalnych zmian w gospodarce światowej. Nawet jeśli państwa zachowały swój narodowy charakter, część swojej gospodarki przekazują w prywatne ręce. Również prywatyzacja nie jest wyłącznie koncepcją, ale rezultatem globalizacji.
Istotna zmiana w charakterze gospodarki światowej umniejszyła znaczenie armii, które powołano przede wszystkim po to, by broniły ziemi. Żadna armia nie jest jednak w stanie dokonać podboju nauki czy cyberprzestrzeni. Cel tradycyjnych wojen - jako formy obrony - stopniowo znika, choć konflikty nadal istnieją. Przede wszystkim jeden: pomiędzy światem wzajemnych kontaktów (opartych na najnowszych zdobyczach techniki) a światem pozbawionym kontaktów, zastygłym w uprawie roli, biedzie i nacjonalizmie.
Dotychczas terror wydawał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta