Protesty i ważność wyborów
Protesty i ważność wyborów
Wczoraj pisaliśmy, że istnieje prawdopodobieństwo, iż wyniki wyborów z 23 września mogą ulec zmianie z powodu zakwestionowania wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej dotyczących ważności głosów. Sprawę wywołał Leszek Samborski, wiceprezes Unii Polityki Realnej, który w proteście do Sądu Najwyższego stwierdził, że okręgowe komisje wyborcze uznawały - w myśl wytycznych PKW - za nieważne głosy, które wedle ordynacji wyborczej były ważne. Taki sam pogląd zaprezentował na naszych łamach prof. Stanisław Gebethner, autor komentarza do ordynacji wyborczej. Dzisiaj temat podejmuje prof. Piotr Winczorek.
Być może powtórzą się u nas wydarzenia sprzed niemal roku, gdy karty wyborców z Florydy bardzo długo były badane pod kątem ważności oddanego głosu, aż wreszcie o przekazaniu urzędu prezydenta USA w ręce George'a W. Busha zadecydowała władza sądownicza.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta