Trzeba spełnić wiele warunków
Trzeba spełniać wiele warunków
KOMENTARZ
Kwestia lojalności
Przepisy o uldze uczniowskiej to przykład niejednoznacznego prawa, które stało się pułapką dla licznych podatników. Podjęli trud szkolenia uczniów czy prowadzenia praktycznej nauki zawodu i oczekiwali za to rekompensaty. Zostali jej pozbawieni.
Wprawdzie od 1 stycznia 2001 r. przepisy zmieniły się na korzyść, ale co z tymi, którzy podjęli się edukowania swych pracowników wcześniej?
Być może niekorzystne dla nich uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego nie są ostatnim słowem tego Sądu. Być może w sprawie wypowie się jeszcze Sąd Najwyższy, ale na razie sytuacja wielu przesiębiorców jest trudna.
Ulga uczniowska to także jeden z przykładów nielojalności fiskusa wobec podatników. Przez wiele bowiem lat przy jej przyznawaniu urzędy skarbowe kwestii kwalifikacji szkolących nie badały. Otrzymywali ją więc także podatnicy nie spełniający odpowiednich warunków. Ministerstwo Finansów potwierdzało, że nie ma przeszkód do korzystania z ulgi uczniowskiej w spółce cywilnej, jeśli odpowiednie uprawnienia do szkolenia uczniów ma choćby jeden ze wspólników bądź osoba w niej zatrudniona. Tymczasem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta