Bruksela rozumie polskie obawy
Bruksela rozumie polskie obawy
Bardzo dobry sygnał z Brukseli w negocjacjach dotyczących sprzedaży ziemi. Komisja Europejska jest skłonna zgodzić się, żeby w ośmiu województwach zachodniej i północnej części Polski unijni rolnicy mogli kupować ziemię po 7 latach dzierżawy. Przyznali to wczoraj wysocy rangą urzędnicy Komisji. Już wkrótce Bruksela ma w tej sprawie przekazać do Warszawy "polityczny sygnał".
Jeszcze wczoraj po południu polscy ministrowie odpowiedzialni za rozmowy z Unią byli bardzo ostrożni.
- Zmiana polskiego stanowiska negocjacyjnego w sprawie ziemi powoduje sytuację trudną do negocjacji - przyznawała minister ds. europejskich Danuta Hübner. Jej szef Włodzimierz Cimoszewicz dodawał: - Polska nie jest zaskoczona zastrzeżeniami Unii wobec nowego stanowiska dotyczącego zakupu ziemi, ale na razie nie znamy ich skali i stanowczości.
Możemy liczyć na przychylność
Skąd takie wypowiedzi ministrów? We wtorek rząd zaostrzył stanowisko negocjacyjne w sprawie sprzedaży ziemi rolnej unijnym rolnikom. Wcześniej Polska stawiała jako warunek zakupu ziemi przez rolników z Unii trzyletnią dzierżawę gruntów na terenie całego kraju. Jednak pod presją PSL wydłużono ten okres do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta