Coraz lepszy stan wojenny
Coraz lepszy stan wojenny
RYS. RAFAŁ ZAWISTOWSKI
ANDRZEJ KACZYŃSKI
O stanie wojennym w tym roku szkolnym będą się uczyć dzieci z trzech roczników. W szóstej klasie szkoły podstawowej urodzone w 1989 roku. W klasie trzeciej gimnazjum, z 1986 roku. I maturzyści, w czwartej klasie liceum, rocznik 1983. Łączy je to, że stan wojenny zdarzył się przed ich urodzeniem. Podzieli je poziom wiedzy, jaki im ofiaruje szkoła na temat tego wydarzenia historycznego. Niestety, nastąpi regres.
Podręcznik szkolny to książka szczególnego rodzaju, w wielu biblioteczkach domowych nie ma innych; szkoda, że nie będzie można do niej w razie potrzeby sięgnąć, żeby dowiedzieć się czegoś o najnowszych dziejach. Ale straty szkolne będą większe. Jak wynika z ostatnich sondaży, opinia młodzieży o stanie wojennym najbardziej trzyma się faktów, nie podlega rozczarowaniom ani wahaniom koniunktury politycznej. Dlaczego solidarnościowi ministrowie uznali, że młodemu pokoleniu Polaków niepotrzebna jest już legenda "Solidarności", zbędny mit założycielski III RP? Czy można sobie wyobrazić, że przed wojną w dwudziestolecie odzyskania niepodległości minister Jędrzejewicz przegląda podręcznik historii i skreśla: POW - po co, legiony wystarczą, spory "aktywistów" i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta