Wielkie małe rzeczy
Wielkie małe rzeczy
Opinie
PIOTR KOŚCIELNIAK
Naukowcom z Bell Labs udało się skonstruować pierwszy tranzystor polowy wykonany z jednej cząsteczki - o rozmiarach 50 tysięcy razy mniejszych niż średnica ludzkiego włosa. Tranzystory to podstawowy element w układach elektronicznych.
Zespołowi z Harvard University powiodła się sztuka złożenia mikroprzewodów o rozmiarach porównywalnych z łańcuchami DNA, które mogą układać się w obwody i wykonywać podstawowe operacje. To wstęp do wykorzystania nanotechnologii do budowy maszyn wielokrotnie mniejszych i szybszych niż najpotężniejsze komputery.
Wytwarzanie syntentycznej żywności, superszybkich komputerów, samoreplikujących się automatów obdarzonych inteligencją, lekkich i wytrzymałych materiałów, leczenie chorób, przedłużanie życia - to obietnice nanotechnologii, techniki pozwalającej na manipulowanie bardzo małymi obiektami. I chociaż jesteśmy jeszcze daleko od skonstruowania pierwszych działających nanoautomatów, to jednak idea ta przestała być tylko pomysłem na kolejne powieści fantastyczne. Zaczęła się faza badań naukowych.
Objecujący obszar
Nanotechnologia to jeden z najbardziej obiecujących obszarów nauki, łączący w sobie fizykę, chemię i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta