Tajemniczy mułła z Kandaharu
Tajemniczy mułła z Kandaharu
STANISŁAW GRZYMSKI
Mułła Mohammed Omar nigdy nie spotkał się z żadnym zachodnim dziennikarzem. Wywiady, jakie udało się z nim przeprowadzić rozgłośniom BBC i "Głos Ameryki", były uzyskane korespondencyjnie. Rzadkie fotografie, które pokazywały jego twarz, były wątpliwe. Nawet dla Afgańczyków jest postacią enigmatyczną.
Wysoki i chudy, nieśmiały, z głosem niskim i ochrypłym. Jego radiowe przemówienia były odczytywane przez anonimowego lektora.
Mohammed Omar prawdopodobnie urodził się w 1959 roku w rodzinie biednych wieśniaków z rejonu Kandaharu. Tak przynajmniej twierdzi pakistański dziennikarz Ahmed Raszid, jeden z najlepszych znawców Talibów. Omar musiał przerwać studia koraniczne w czasie inwazji sowieckiej w 1979 roku. Uczestniczył w wojnie w szeregach islamskiego ruchu oporu. W jednej z walk stracił oko. Po obaleniu reżimu komunistycznego był nauczycielem w jednej z wiejskich szkół koranicznych.
Charyzma doceniona przez Pakistan
Po raz pierwszy usłyszano o nim, gdy jako duchowny orzekający o winie wydał wyrok ścięcia głowy lokalnemu komendantowi policji za uprowadzenie i zgwałcenie dwóch nieletnich dziewczyn. Jako gorliwy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta