Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budowniczowie i niszczyciele

05 stycznia 2002 | Plus Minus | JS
źródło: Nieznane

AFGANISTAN

Polacy tam już bywali

Budowniczowie i niszczyciele

DROGę Z DŻALALABADU DO KABULU WYTYCZYLI I PRZEPROWADZILI PRZEZ GÓRY POLSCY INŻYNIEROWIE

FOT. ŁUKASZ TRZCIŃSKI

Polscy komandosi nie pojadą na razie - jak wcześniej podawano - do Afganistanu. Być może za jakiś czas żołnierze z orzełkami na hełmach będą wspierać tam międzynarodowe siły pokojowe. Polska nigdy dotąd nie angażowała się militarnie w sprawy Afganistanu, ale Polacy walczyli tam, mediowali i szpiegowali - także w obcej służbie. Niektórzy zginęli. Byli też budowniczowie - konstruktorzy dróg, mostów, osiedli mieszkaniowych. Zdobywcy najwyższych szczytów Hindukuszu. Wszystkich ich łączy jedno - pozostawili w tym kraju coś z siebie.

Ten pierwszy

Nazywał się Jan Witkiewicz. Z tych samych Witkiewiczów co - później - Witkacy. W Afganistanie przebywał w latach 1837-1839, z misją na poły dyplomatyczną, na poły szpiegowską. Pracował na rzecz Rosji.

"Przede mną stał czarujący młody Polak, 28-letni, ze stanowczym wyrazem twarzy, dobrze wykształcony, energiczny" - tak scharakteryzował Witkiewicza w swych, pisanych kilkadziesiąt lat później, pamiętnikach generał Iwan Błaramberg. Poznali się w Petersburgu w 1837 roku. Kapitan Błaramberg był wtedy świeżo mianowanym adiutantem posła rosyjskiego w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2511

Spis treści
Zamów abonament