Trójgłosowy lament (2)
Trójgłosowy lament (2)
HELEN VENDLER
Dziś dokończenie eseju Helen Vendler o "Traktacie poetyckim" Czesława Miłosza. Utwór noblisty ukazał się kilka miesięcy temu w Stanach Zjednoczonych, w 45 lat po polskim pierwodruku, pod tytułem "A Treatise on Poetry" (New York, Ecco Press, 2001), w przekładzie autora i Roberta Hassa. Stał się, zdaniem tamtejszej krytyki i czytelników, prawdziwym wydarzeniem literackim. Helen Vendler, zwana niekiedy "papieżycą krytyki amerykańskiej", napisała esej o Miłoszu dla "The New York Review of Books". (red.)
Część III "Traktatu poetyckiego" dalej opisuje wojnę, której punktem kulminacyjnym staje się powstanie warszawskie. To wydarzenie przywołuje także poetka Anna Świrszczyńska (1909-1984). Podobnie jak Miłosz przeżywała ona te dni grozy i niewypowiedzianego strachu. Świrszczyńska najpierw przedstawia tło, a następnie samo powstanie:
Warszawa zamieniła się w pustynię pełną trupów, ruin i zgliszcz. Całą ludność, która zdołała przeżyć piekło walki, wypędzono i wywieziono do różnego rodzaju obozów. Po kapitulacji żołnierze niemieccy palili i wysadzali w powietrze dom po domu, (...) Na ulicach leżały trupy, z ruin wydzielał się odór rozkładających się zwłok. Mimo tych potwornych warunków, miasto walczyło bohatersko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta