Bolesna ochrona
Bolesna ochrona
WOJCIECH KUŚMIERKIEWICZ, WIESŁAW SZELEJEWSKI, CEZARY ŚLEDZIEWSKI
Krajowi producenci leków muszą przełknąć gorzką pigułkę: w negocjacjach z Unią Europejską, w zamian za absolutnie niezbędny okres przejściowy na ponowną rejestrację leków, przyjęto unijne warunki w sprawie przedłużonej ochrony patentowej na leki oraz tak zwanej wyłączności danych. Stawia to krajowy przemysł farmaceutyczny w bardzo trudnej sytuacji.
Przedłużona ochrona patentowa będzie dotyczyła leków, które zostały zarejestrowane w Polsce po 1 stycznia 2000 roku. Dodatkowe świadectwo ochronne (SPC - Supplementary Protection Certificate) przedłuża o pięć lat ochronę patentową na leki oryginalne. Przemysł odczuje skutki tej decyzji najwcześniej w roku 2013.
Będą to skutki bolesne, bo ceny leków oryginalnych będą utrzymywane na wysokim poziomie. Przedłużenie ochrony leków oryginalnych do pięciu lat poza upływający okres patentu oznacza, że w tym czasie nie można zarejestrować leku generycznego, czyli odtwórczego. O tyle dłużej będziemy się więc leczyli lekami oryginalnymi, które są kilkakrotnie droższe niż odtwórcze. Skutki odczuje pacjent i budżet kas chorych. Dla polskich firm farmaceutycznych oznacza to ograniczenie możliwości rozwoju i utratę potencjalnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta