Odnaleźć się ponad oceanami
Globalizacja - ktoś już o tym mówił
Odnaleźć się ponad oceanami
Oto przedostatni, siódmy, odcinek cyklu znanego publicysty szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter". Stara się on odpowiedzieć na pytanie, czy globalizacja to zjawisko zupełnie nowe, czy jest zagrożeniem, czy ratunkiem dla krajów różnych kultur, dla biednych i bogatych. Poprzednie odcinki prezentowaliśmy w "Plusie Minusie" nr 25 , 28 , 33 , 37 41 i 43/2001 . (red.)
MACIEJ ZAREMBA Pomieszczenie jest puste, jedynie krótszą ścianę wypełnia niewielka gablota. W środku leżą zmumifikowana dłoń i złocony kogut. Przewodnik zapewnia, że przedmioty te niczego nie symbolizują. Po prostu znaleziono je wśród ruin. Ale dłoń jest bardzo stara i na pewno została odrąbana.
Odrąbana ręka wydaje mi się tutaj na miejscu. Pokój westfalski, zawarty w tej sali 14 października 1648 r. gwarantował m.in., że państwo, dopóki nie zagraża sąsiadom, może odrąbywać ręce bez obawy, że ktoś będzie się do tego mieszał. Traktat zapewniał każdemu władcy suwerenność na własnym terytorium.
Przybyłem do Münster w poszukiwaniu symboli globalizacji. W kurczącym się świecie niewątpliwie trudniej jest prowadzić politykę gospodarczą odbiegającą od głównego nurtu. Ale czy również odrąbywanie rąk nie stało się bardziej ryzykowne? Kto w latach 80....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta