Bezpieczeństwo z obwarowaniami
Bezpieczeństwo z obwarowaniami
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Księgi podatkowe prowadzone rzetelnie i w sposób niewadliwy dają podatnikowi znaczne poczucie bezpieczeństwa. Wedle ordynacji podatkowej same potwierdzają to, co z nich wynika. Jeśli więc urząd skarbowy nie dowiedzie nierzetelności czy wadliwości księgi, to przy ocenie prawidłowości rozliczeń przedsiębiorcy z fiskusem nie trzeba w zasadzie sięgać po inne dowody.
Rzecz w tym, iż wciąż może nasuwać wątpliwości interpretacja owej rzetelności i niewadliwości. Warto pamiętać, że jeśli urząd skarbowy je kwestionuje, musi udowodnić swoje racje. Istnieje bowiem zasada domniemania prawdziwości ksiąg.
Ogólne określenie pojęcia "księgi podatkowe" zawiera art. 3 pkt 4 ordynacji. Rozumie się przez nie księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci.
W świetle tej definicji księgami podatkowymi są więc również np. ewidencja środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, ewidencja wyposażenia, ewidencja zatrudnienia pracowników prowadzona przez opodatkowanych w formie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta