Ukraińskie zaklęcia Gogola
Ukraińskie zaklęcia Gogola
Ilustracja Franciszek Maśluszczak
Grzegorz Przebinda
otychczas znaliśmy Gogola jako autora "Jarmarku w Soroczyńcach", "Rewizora", "Martwych dusz", "Płaszcza", "Nosa", "Ożenku". A teraz, dokładnie po stu pięćdziesięciu latach od jego śmierci, dostajemy do rąk "Tarasa Bulbę" w przekładzie Aleksandra Ziemnego, wzbogaconym o historyczne posłowie pióra Janusza Tazbira.
Słowiańska dusza w Hollywood
Dużo mamy w "Tarasie Bulbie" polsko-ukraińskiego "Hollywoodu". Są tu i miłość Kozaka do pięknej Polki, i ojcowska nienawiść do syna-zdrajcy, potem syn zabity ręką ojcowską, polskie rzezie na Ukraińcach i odwet Siczy na Lachach, zaporoskie topienie Żydów w Dnieprze, łamanie kołem i smażenie wrogów na wolnym ogniu. Wszystko dosłownie i jeszcze więcej. Może to stanowić o filmowej atrakcyjności powieści Gogola, gdzie Polacy odgrywają - nie zawsze! - rolę czarnych charakterów. Wpisani w stereotyp, opisany przez Andrzeja Kępińskiego w głośnej ongiś pracy "Lach i Moskal" (1990): "Paradują w czerwonych i zielonych kontuszach i podkręcają sumiaste wąsy, są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta