Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatnie takie miejsce

06 kwietnia 2002 | Plus Minus | RL WS
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

WŁADZE PRL UWIĘZIŁY DZIAŁACZY "SOLIDARNOŚCI" W DAWNYM HITLEROWSKIM OBOZIE

Ostatnie takie miejsce

ANDRZEJ KRAJEWSKI

Tuż przed końcem II wojny światowej wojska radzieckie zlikwidowały filię KL Gross-Rosen w Kamiennej Górze, po raz drugi zamknięto ją w marcu 1982. Trzy miesiące wcześniej baraki znów zapełniono więźniami politycznymi. Obóz koncentracyjny zbudowany przez III Rzeszę posłużył jako miejsce internowania działaczy NSZZ "Solidarność".

Na terenie dawnego obozu hitlerowskiego działają dziś zakłady i hurtownie

FOT. GRZEGORZ HAWAŁEJ

W pierwszych dniach stanu wojennego, na obszarze Dolnego Śląska i Opolszczyzny internowano 1018 osób. Opróżnienie i zgęszczenie więzień i aresztów śledczych nie zapewniło wystarczającej ilości miejsc dla zatrzymanych. Około 200 z nich przewinęło się przez przygotowany dla nich specjalnie obóz w leżącej tuż przy granicy z Czechosłowacją Kamiennej Górze.

Landeshut I

Filię obozu Gross-Rossen, niedaleko dzisiejszej Kamiennej Góry, zbudowali Niemcy w lipcu 1944 roku, przy fabryce łożysk kulkowych. W murowanych barakach, pod okiem kryminalistów przyjętych do służby w SS przetrzymywano tam ponad 1700 więźniów. Pochodzili z różnych krajów Europy, także z Polski. Z powodu fatalnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2588

Spis treści
Zamów abonament