Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na emigracji, czyli na obczyźnie

06 kwietnia 2002 | Książki | JD

PÓŁKA Z POEZJĄ

Na emigracji, czyli na obczyźnie

Janusz Drzewucki

Zredagowana przez Bogdana Czaykowskiego, profesora Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver, "Antologia poezji polskiej na obczyźnie" zmusza do zrewidowania obiegowych poglądów na temat poezji emigracyjnej.

O tym, że jest to dzisiaj termin dość niejednoznaczny, najlepiej świadczy fakt, że nie ma go w tytule książki, co oczywiście nie jest przypadkiem, lecz premedytacją twórcy antologii. Kryterium zasadniczym doboru tekstów do tej antologii, pisze we wstępie Czaykowski: "(co nie znaczy, oczywiście, jedynym czy wystarczającym) było powstanie wiersza poza Polską w okresie od 1939 do 1999 roku oraz ČstałyÇ pobyt autora za granicą".

Wzięcie w cudzysłów słowa "stały" dowodzi, iż sam redaktor ma wątpliwości. Poetą emigracyjnym raz się jest, raz się co najwyżej bywa. O ile poezja emigracyjna Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, otwierająca antologię, to tylko jeden (ostatni, niestety) etap twórczości tej autorki, podobnie zresztą jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2588

Spis treści
Zamów abonament